נוטריון

נוטריון

אף כי עורך דין יכול לעשות דברים זהים לעבודת הנוטריון הרי שרוב עורכי הדין המגיעים לוותק של 10 שנים עוברים את הבחינה הנדרשת כדי לקבל גם את התואר נוטריון כנראה שיש משהו שמצדיק את העובדה שרוב עורכי הדין הם גם נוטריונים. נוטריון אינו יכול לגבות סכומי כסף לפי רצונו. עליו להיצמד למחירון של משרד המשפטים ולשכת עורכי הדין שמתעדכן מזמן לזמן. לכל פעולה של נוטריון יש תמחור, למשל:

כמה עולה שירות נוטריון

  • אימות חתימה עולה כ-165 שקלים וחתימה נוספת, 65 ₪ נוספים.
  • אישור העתק נוטריוני, 65 ₪, על כל דף נוסף, חמישה שקלים.
  • אישור תרגום נוטריוני – כ-210 ₪
  • אישור תרגום נוטריוני, לכל 100 מילים מעל 100 מילה – 79 ₪
  • אישור צוואה לחותם אחד עולה 122 ₪, כל חותם נוסף, 73 ₪.

וכך הלאה. את המחירון המלא ניתן למצוא בלשכת עורכי הדין או במשרד המשפטים וכן באתרים שלהם באינטרנט או בגוגל.

דוגמה לעבודה של נוטריון

ישראלים רבים נזקקים לעבודת הנוטריון כשהם פונים לאוניברסיטאות במדינות מחוץ לארץ ונדרשים לתרגום מאושר על ידי הנוטריון כמו מסמכים שמוגשים במדינות זרות בהן ניתן לאמץ ילדים או ללכת להליך של פונדקאות או בהגשת בקשה להוצאת דרכון באחת ממדינות האיחוד האירופאי. על פי חוקי האיחוד קיימת אפשרות להוצאת דרכון למי שעומד במספר קריטריונים עיקריים. לצורך כך יש להגיש מסמכים המעידים על עמידתם בקריטריונים.

מי מפקח על עבודת נוטריון

עבודת הנוטריון מבוצעת בצורה קבועה על פי הוראות לשכת עורכי הדין. מסמך שמאושר על ידי נוטריון חייב להיות מלווה בטופס, שמונפק על ידי לשכת עורכי הדין, בו יש פרטי הנוטריון כמו שם ושם מלא בעברית ובאנגלית, מספר רישיון הנוטריון והסכום שנגבה עבור האישור. המסמך והטופס נקשרים יחד בסרט אדום עליו מודבקת מדבקה ועליה מוטבעת חותמת של הנוטריון עם שעווה. זוהי שיטה אחידה לגבי כל המסמכים ולכל הנוטריונים בארץ.

האם ישנם כללים או נטיות בכל הקשור לעבודת נוטריון

  • יש הרבה נוטריונים מבוגרים שהפסיקו לעסוק כעורכי הדין העבירו את המשרד ליורשיהם הם ממשיכים לשרת את קהל הלקוחות שלהם רק כנוטריון בדברים שמצריכים נוטריון. בערים בהן יש נציגויות של מדינות זרות יש עבודות רבות לנוטריון ולא חסרה להם פרנסה.
  • נוטריון לא יכול לעבוד בשיתוף פעולה עם מי שאינו נוטריון. הוא אינו יכול לחלוק את רווחיו אלא רק עם נוטריון ויורשיו, אשתו וילדיו.
  • הצהרה שאושרה על ידי נוטריון ומוצגת בבית המשפט פוטרת את המצהיר מהופעה פיזית לבית המשפט והיא משמשת ראייה בעת הדיון. גם פסק דין של נוטריון בשיבתו כבורר בין הצדדים והמוגש לבית המשפט מקבל תוקף חוקי.
  • כל אדם שרואה עצמו נפגע מפעולות של נוטריון כלשהו יכול להגיש תלונה אודותיו במשרד המשפטים ובלשכת עורכי הדין. במשרדים אלו קיים ספר נוטריונים בו מפורטים כל שמות הנוטריונים בישראל עם ציון שהוגשה תלונה לגבי נוטריון כלשהו.