פסילה מנהלית – מה זה אומר ואיך מתמודדים עם זה

פסילה מנהלית – מה זה אומר ואיך מתמודדים עם זה

הרבה פעמים אנחנו שומעים על נהגים אשר נתפסו מבצעים עבירות תעבורה שונות, עבירות שמחייבות פסילת רישיון לתקופה כזו או אחרת.

אך עלינו לדעת להבדיל, בין פסילה אשר מתבצעת על ידי בית המשפט לבין פסילה שמתבצעת על ידי המשטרה. נכון, שבעיקרון מי שאמון על פסקי הדין זה בית המשפט, ומכאן אנחנו יכולים להסיק, שאם יש צורך לפסול רישיון כתוצאה מעבירת תעבורה כזו או אחרת, אזי שרק שופט בבית משפט יכול לעשות את זה. אך זה לא מדויק, מאחר ועל פי פקודת התעבורה, אזי שגם המשטרה יכולה לעשות את זה, לפחות קציני משטרה בדרגת מפקח ומעלה.

פסילת רישיון על ידי קצין משטרה, אפשרית במקרים שנקראים "פסילה מנהלית". מדובר על פסילה שמתבצעת במקרים בהם נהג מבצע עבירת תעבורה מסוימת על פי מה שפקודת התעבורה קובעת, ואז יכול הקצין לפסול לו את הרישיון במקום, מתוך כוונה לשמור על שלום הציבור. חשוב להדגיש עוד, שזה נכון גם במקרים בהם הנהג מעורב בתאונת דרכים, בה נהרג או נפצע אדם, וכן במקרים בהם נהרס רכוש כתוצאה מאופן הנהיגה שלו.

לא במקרה מצוין שרק קצין יכול לבצע זאת, מאחר ומדובר בעניין רציני, משמעותי, לא רצו לספק לכל שוטר אפשרות לפסול רישיונות של נהגים. לכן נקבע בפקודת התעבורה, שרק קצין מדרגה מסוימת יכול לעשות זאת. במידה ואין קצין באזור, הרי שעל הנהג להתלוות לשוטר אל קצין, והוא יוכל לקחת לו את הרישיון, על פי הטיעונים שיציג בפניו השוטר.

חשוב להבהיר, הפסילה היא מנהלית, זאת אומרת היא לא קבועה. על הנהג להופיע בפני הקצין לשימוע ואז יוחלט גם כמה זמן תתבצע הפסילה. נהג שלא יגיע לשימוע, ייחשב כמי שנמסר לו שרישיונו נפסל, ועל כן הוא לא יכול להשתמש בו. הפסילה תתחיל מהיום בו הקצין קיבל את ההחלטה בעניינו, ותקופת הפסילה לא תתחשב בזמן שנקבע למסירת הרישיון.

כיצד אפשר להתמודד עם מצב כזה

מן הסתם, פסילת רישיון אפילו באופן מנהלי, זה לא עניין פשוט. הרי נהג שפוסלים לו את הרישיון, לא יכול לנהוג. אין ספק שזה פוגע בפרנסה שלו ופוגע בעוד שורה ארוכה של דברים שהוא לא יכול לבצע בפועל. לכן גם קיים השימוע, על מנת שהוא יוכל להציג את הטיעונים, בתקווה שקצין המשטרה יהיה מוכן לשנות את החלטתו.

בכל מקרה, הנהג זכאי לערער על החלטת הקצין, הוא זכאי להופיע עם עורך דין ולבקש שינוי החלטה או פסילה של ההחלטה. בין אם זה בטענה שהוא לא ביצע את העבירה, בטענה שהשוטר שלקח ממנו את הרישיון לא נהג כשורה או מכל סיבה אחרת. מה שבטוח הוא, בשביל לשנות את ההחלטה, יש להגיע עם עורך דין שמתמחה בדיני תעבורה ויודע כיצד לייצג את הלקוחות שלו במצבים כאלה.

יש להדגיש עוד, פסילת רישיון על ידי שוטר היא איננה עניין קבוע. כלומר, להבדיל מפסילה של שופט, הרי פסילה מנהלית זה עניין מוגדר בזמן. 30 יום על ביצוע עבירות מסוימות, 60 יום על תאונת דרכים אשר יש בה נפגעים או נגרם נזק, ו-90 יום על ביצוע תאונות דרכים קטלניות.

אם רוצים לפסול רישיון של נהג למשך תקופה ממושכת יותר או לצמיתות, אזי שיש לפנות לבית משפט ולנהל הליך משפטי מול שופט. מן הסתם, זה יהיה עניין הרבה יותר ממושך, הרבה יותר קפדני, כאן אפשר להביא עדים וראיות לאשש או להפריך את הטענות השונות.