רכב משוריין – למה זה הכרחי עבורנו

רכב משוריין

לא מעט אנשים פרטיים, קבוצות, תלמידים, מתניידים במקומות שונים בעזרת רכבי הסעה. זה נכון לגבי מי שמגיע לארץ מחו"ל במסגרת טיול פרטי, במסגרת קבוצות, זה נכון לגבי קבוצות עובדים, תלמידים, וכן זה נכון במקרים אחרים, רבים.

לא פעם הרכב איתו הם נוסעים, בין אם מדובר ברכב רגיל, רכב הסעות או אוטובוס, הוא רכב משוריין. כלומר, רכב שיש לו זכוכיות משוריינות אשר חסינות מפני כדורים, או שיש על הרכב סורגים מיוחדים שמגנים על מי שנמצא בתוך הרכב.

הסיבה שנהוג להשתמש ברכב כזה, היא מן הסתם בשביל להגן על הנוסעים באזורים מסוכנים. כך למשל, נהוג להסיע עובדים בעזרת רכב כזה, במידה והמפעל או אתר העבודה נמצא באזור שנחשב מסוכן, יישובים בקו העימות, אזור שיש סביבו יישובים ערביים או כשמדובר על מקומות עבודה אשר בשביל להגיע אליהם, צריך לעבור דרך כפרים מסוכנים.

כנ"ל לגבי תלמידים, כאן זה יכול להיות גם בהקשר של נסיעה לבית ספר או לכל מוסד לימודי אחר, וכן זה יכול להיות בהקשר של טיולים שנתיים או כל טיול אחר שמתבצע מחוץ לבית הספר. הרעיון הוא, שהתלמידים יהיו מוגנים בכל מקום אליו הם נוסעים.

כאמור, זה נכון גם לגבי קבוצות מטיילים, אז כחלק משירותי הסעות VIP שנהוג לספק להם, הרי שנוהגים לספק להם גם רכב משוריין, בשביל שיוכלו לטייל בבטחה בכל אזור ברחבי ארץ ישראל, בין אם זה בתוך תחומי הקו הירוק ובין אם זה מחוץ לתחומי הקו הירוק.

עניין ביטחוני ומעבר לכך

אומנם מדובר בעניין ביטחוני לכל דבר, הרי סביר להניח שאם לא היו בעיות ביטחוניות ולא היה חשש שיקרה משהו, אז איש לא היה מעז לחשוב שצריך להשתמש ברכב כזה, אך צריך לומר שלא תמיד זו דרישה של מערכת הביטחון.

במקרים מסוימים, זו דרישה של חברת הביטוח. במקרים רבים בהם מעורבים נוסעים מחו"ל, החברה שמבטחת אותם בזמן הנסיעה, מחייבת אותם לשכור אוטובוס משוריין על מנת שהיא תהיה מוכנה לבטח אותם. אחרת היא עלולה לסרב או לעלות את המחיר באופן ניכר.