משפט פלילי – מה זה וכיצד הוא מתבצע

השקעה בעורך דין

משפט פלילי – מה זה וכיצד הוא מתבצע

עולם המשפט הישראלי מתחלק, בגדול, לשני תחומים. משפט אזרחי ופלילי. ההבדל בין השניים הוא גדול מאוד, הן מבחינת סוג העבירות שנידונות בכל סוג של משפט, הן באופי עורכי הדין אשר מתדיינים בו, וכן בסוג הענישה.

משפט אזרחי, מבוסס על תביעות שבין אדם לאדם, בין אדם לחברה או בין חברה לחברה. מדובר על תביעות בהקשר של נזיקין, ביטוח, רשלנות, זכויות יוצרים, לשון הרע וכדומה. במילים אחרות, מדובר על משפטים שגזר הדין שלהם מתייחס לסכומי כסף ופיצויים מסוגים שונים. ברוב המקרים, לא מדובר על ענישה אחרת. המדינה איננה צד בתביעות מסוג זה, אלא אם כן היא מחליטה לקחת צד מסוים מסיבה כזו או אחרת, ואז המשפט האזרחי יכול להפוך ולהיות משפט בהיבט פלילי.

משפט פלילי בהגדרתו, הוא משפט בו המדינה תובעת אדם או חברה על עבירות שונות שהם ביצעו, בהתאם לחוק בישראל. מדובר על עבירות כגון, רצח, אלימות, עבירות מין, סמים, צווארון לבן, רשלנות במקרים מסוימים ועוד.

לפני שנסביר כיצד המשפט מתנהל ובאיזו אופן מי שנאשם זוכה לייצוג משפטי במשפטים כאלה, חשוב לציין, שגם בתוך המשפט הפלילי וגם בתוך המשפט האזרחי, ישנם בתי משפט שונים, על פי קטגוריות, אשר פועלים בתחומים מסוימים. למשל, בית משפט לענייני משפחה, בית משפט לענייני תעבורה, וכיום יש גם בית משפט לעניינים כלכליים. הסיבה היא, גם בגלל שמדובר הרבה פעמים במשפטים עם עבירות שונות, שצריך לדון בהן באופן יותר ספציפי, וגם מדובר על מקרים שדורשים התמחות מיוחדת מצד השופטים.

כיצד מתנהל משפט פלילי וכיצד זוכים לייצוג בו

משפט מהסוג הפלילי יכול להתחיל מכמה סיבות: סיבה ראשונה, אם מוגשת תלונה נגד אדם, למשל, בגין אלימות, ואז המדינה חוקרת את זה, ומחליטה האם להגיש נגדו כתב אישום או לא. ההחלטה תתקבל על פי השאלה, האם יש אינטרס ציבורי בתלונה ובכתב אישום. לכן המדינה היא זו שתנהל את המשפט.

סיבה שנייה, אם המשטרה מחליטה לפתוח בחקירה, בעקבות מידע שהגיע אליה. זה קורה הרבה פעמים בתיקי סמים או תיקים של צווארון לבן. ייתכן שהמדינה תחליט שיש לה קייס משפטי, היא תגיש כתב אישום ואז יתנהל משפט.

סיבה שלישית, אם אירע אירוע מסוים ויש צורך לחקור אותו. למשל, אם היה רצח, חטיפה, אונס או כל מקרה אחר של אלימות, שוד, וכדומה. במקרים כאלה, אין צורך בהכרח בהגשת תלונה, המדינה תפתח בחקירה וכשהיא תגיע לחשודים, היא תחליט האם להגיש נכדם כתב אישום או לא.

כל חשוד שעומד למשפט זכאי לקבל ייצוג משפטי. הוא יכול לבחור בעצמו את עורך הדין שלו, זאת בהנחה ויש לו את היכולת הכלכלית לשלם עבורו. מן הסתם, כל חשוד ירצה לבחור את עורך הדין הטוב ביותר עבורו. לא כולם בהכרח יכולים להרשות לעצמם, ואז בהיעדר אפשרות כלכלית, הם יפנו לסנגוריה הציבורית בשביל ליהנות מייצוג של עורכי דין.

צריך לציין, עורך דין פלילי הוא מי שהתמחה בכך במסגרת לימודיו ולאחר מכן. לא פעם עורכי דין מציעים את שירותיהם בחינם או במחיר מאוד נמוך, בין אם מדובר במקרים של פרו בונו, קרי שירות חינמי של עורכי דין במקרים מיוחדים, או אם מדובר על מקרה מאוד מתוקשר או מקרה מאוד ייחודי, אז הם יעדיפו לספק שירות בחינם, מתוך הנחה שהפרסום בתקשורת יעזור להם.

בכל מקרה, בכל מצב בו חשוד עומד למשפט, הוא ייהנה מייצוג משפטי שאמור לעזור לו לצאת זכיא.