מחיקת רישום פלילי – מתי זה אפשרי

עוד

רבים מאיתנו נושאים טעויות שונות שהם עשו במהלך השנים. חלק מהטעויות הן אישיות, כאלה שהיתה להן משמעות בין אם זה בינינו לבין עצמנו ובין אם זה בינינו לבין הסביבה הקרובה אלינו. יש טעויות ששילמנו עליהן מחיר יקר יותר, שכן מדובר על עבירות פליליות שביצענו כשהיינו צעירים ולא ידענו את משמעות המעשים שלנו. 

אותם מעשים שביצענו, אותן עבירות, גם אם עבר זמן מה משאירות כתם מסוים בביוגרפיה שלנו, שכן נשאר לנו רישום פלילי במשטרה. רישום זה מונע מאיתנו לקבל עבודות מסוימות, רישום זה יכול למנוע מאיתנו לקבל תפקידים, ואם אנחנו נחשפים לציבור מסיבה כזו או אחרת, הרי שמהר מאוד אפשר לגלות שיש לנו רישום פלילי על עבירה מסוימת. 

על כן, המדינה מאפשרת לנו ליהנות מאפשרות של מחיקת רישום פלילי. מדובר בתהליך שהמדינה מקדמת במצבים מסוימים, בין אם זה בגלל שהעבירה התיישנה, בין אם זה בגלל שמדובר בעבירה חד פעמית, מעידה אחת אחריה לא חזרנו עליה שוב. התפיסה של המדינה היא, שאם מדובר בעבירה חד פעמית, במצבים מסוימים, הרי שאין סיבה שאנחנו נצטרך להתמודד עם זה כל חיינו. בסופו של דבר, המטרה של המדינה היא לאפשר לכל אחד לעבוד ולנהל את חייו בצורה חופשית מבלי ששום דבר מעברו ירדוף אחריו. 

מתי וכיצד זה אפשרי

מחיקת רישום פלילי אפשרי במקרה ומדובר ועברו לפחות 10 שנים מיום ביצוע העבירה (במקרה של קטין זה 7 שנים), כמו כן המשטרה תבחן כמה עבירות ביצענו, באיזו עבירה מדובר והאם יש למשטרה צורך בשמירת הרישום. חשוב להדגיש, רק מי שביצע את העבירה יכול להגיש בקשה למחקיה, בעזרת עורך דין. 

המשטרה, דרך המדינה, יכולה לסרב לבקשתנו, אם מדובר בעבירות שיש חשיבות לכך שהרישום יהיה פתוח, למשל עבירות מין, עבירות אלימות וכדומה. חשוב להדגיש עוד, שגם אם הרישום שלנו נמחק, עדיין הוא קיים במערכת של המשטרה, על מנת שאם חס וחלילה נהיה מעורבים בעבירה נוספת בעתיד, אז הם יוכלו ללמוד על כך שביצענו עבירה קודמת.