פיתוח רעיונות

פיתוח רעיונות

סופו של כל מוצר מוצלח מתחיל ברעיון שעולה במוחו של היזם. מוצר מוצלח יכול להכניס כסף רב להוגה אותו, גורם לו לסיפוק עצמי רב, ובמקרים רבים, הוא מבוא למוצר מתקדם עוד יותר, כך, שההשקעה בפיתוח הוא אינטרס ברור של בעליו. פיתוח רעיונות נעשה בעזרת חברה מקצועית בתחום. היא בעלת תשתית מתאימה לפעילותה. יש בה מומחים שמגיעים מתחומים שונים, הנדסיים על שלוחותיהם, עיצוב מוצרים, שיווק ועוד,  וכמובן, הנהלה מיומנת היודעת לקבוע סדרי עדיפויות ולקדם מהלכים.

מעבר לתשתית האנושית יש לחברה מערכות מחשוב המצוידות בתוכנות מתאימות לשרטוט מוצרים, לעריכת סקיצות, לעריכת תקצירי מנהלים לצורך השקעה ועוד. תהליך פיתוח רעיון כולל מספר שלבים שמתחילים מיד כאשר הלקוח מציג את הרעיון. בשלב ראשון יבוצע ניתוח ואפיון של המוצר. במהלכו מבצעים בדיקות שונות ומנסים למצוא תשובות לשאלות מכריעות דוגמת: נחיצות המוצר שעומד בבסיס הרעיון, מוצרים מתחרים בשוק, טכנולוגיות וחומרי גלם הקיימים בשוק לטובת פיתוחו, דרישות ייצור ותפעול, היבטים בטיחותיים, הנדסת אנוש עיצוב וכדומה.

פיתוח רעיונות

השלב הבא הוא, במידה רבה, הפיכת הרעיון לדבר ממשי והכול נעשה באמצעות פיתוח מוצר וקונספט שמשמעותו חשיבה על הדרכים למימוש הרעיון. ייבנו מספר מודלים אפשריים תוך כדי שימוש בחומרים, בטכנולוגיות. בממשק המשתמש ובהיבטים נוספים חשובים. לאחר מכן, ייבחר המודל המועדף וייבנה אבטיפוס כאשר הרצון הוא שהוא יהיה דומה ככל  האפשר למוצר הסופי. הוא יעבור סדרת בדיקות ויימסר לשימוש ללקוחות פוטנציאליים. לאחר סיום הבדיקות יוכנו תכניות לייצור המוני.

החברה מלווה את הפיתוח גם בשעת השלבים הראשונים של הייצור, וגם כאן היא תורמת לתיקון פגמים שנוצרים בעת שקווי הייצור מתחילים לפעול. פיתוח רעיונות הוא תהליך מורכב שיש בו צורך לסיעור מוחות בין הממציא לצוות המסייע לו. רעיונאי אינו תמיד יודע לתרגם את הרעיון למוצר שאותו יש  לתפעל. לעומת זאת, המהנדסים והאנשים הטכניים יודעים לבחור את החומרים הנכונים, את המנועים הנדרשים לתפעול המוצר (אם קיימים כאלו), להציע פתרונות בהנדסת אנוש, לבחור עיצוב מושך עין, למצוא אריזה מוצלחת, ובאופן כללי, להתגבר על בעיות ולמצוא פתרונות יצירתיים בדרך למוצר מוצלח.