אבחון דידקטי – מה זה וכיצד הוא יכול לעזור לילד שלנו?

אבחון דידקטי

בשנים האחרונות אנחנו שומעים על לא מעט ילדים שמתמודדים עם קשיי למידה ובפרט עם בעיות קשב וריכוז שמשפיעות עליהם ללמוד בצורה סדירה. על מנת שיהיה ניתן לאבחן ילד ולהחליט האם אכן הוא מתמודד עם בעיה כזו וכיצד אפשר לעזור לו, עליו לעבור אבחון דידקטי.

אבחון דידקטי הוא הכלי באמצעותו ניתן לבדוק האם יש לילד בעיות קשב וריכוז וכן בעיות של קשיי למידה. האבחון מתבצע על ידי גורם מוסמך מתחום החינוך אשר בוחן לקויות למידה דרך אספקטים שונים, הוא מקטלג אותם ואז נקבע כיצד ניתן לטפל בבעיה.

בין היתר, האבחון מתבצע על אספקטים של כתיבה, קריאה, זיכרון, עיבוד מידע וכן ארגון של דברים באופן אישי או באופן שקשור ללימודים. ברגע שאפשר לזהות באילו מבין אותם אספקטים הילד מתקשה, אז ניגשים להתמודד עם הבעיה באמצעות תוכניות לימוד מתאימות, שיחות אישיות, הקלות ועוד.

צריך לומר, במקרים מסוימים זה תוצר של אופי, תוצר של דברים מולדים, אך יש מקרים שהסיבות לקשיים האלה נובעים בגלל בעיות אישיות, בעיות בלימודים, בעיות בבית ועוד. אז אפשר לטפל בהן באספקטים נוספים, כולל אספקטים פסיכולוגיים.אבחון דידקטי

באופן עקרוני, האבחון נועד לאשר או לשלול לקויות למידה. ההורים צריך את האישור הזה עבור הילד שלהם, על מנת שהם יוכלו להעניק לו טיפול מתאים, בין אם זה דרך קופת חולים ובין אם זה דרך בית ספר. הילד, מן הסתם, צריך את האבחון בשביל שהוא יוכל להתמודד עם הקשיים השונים בצורה נכונה. צריך לומר, חוסר התמודדות לא תעלים את הבעיה אלא תחריף אותה. לא פעם אנחנו מגלים שילדים אשר יש להם ליקוי למידה שונים ולא קיבלו טיפול מתאים, מצאו את עצמם מתדרדרים יותר ויותר בלימודים וכן באופן אישי.  בין אם זה בגלל שעמום, תסכול, חוסר יכולת להשתלב בכיתה, בעיות חברתיות ועוד.

לכן יש לאבחון משמעות רבה, שהיא חורגת מהשאלה האם הילד יצליח לענות על שאלה, לפתור תרגיל או לעשות מבחן כמו שצריך. האבחון והדרך בה ינקטו בהתאם לתוצאות האבחון, יכולות להשפיע על הילד לכל חייו.