מדריך לגירושין – איך עושים את זה נכון

מדריך לגירושין – איך עושים את זה נכון

אף זוג לא חושב שיום אחד הוא יתגרש. בטח לא כשהם נמצאים במערכת יחסים לפני החתונה, ובטח לא ביום החתונה או מיד אחריה, סביר להניח שמרבית הזוגות לא חושבים על זה גם בשלבים מאוחרים יותר.

אך לצערנו זה קורה לא מעט. למעשה, היום אנחנו יודעים שאחד מכל ארבע זוגות מתגרש והנתונים האלה נמצאים כל הזמן בעלייה. אפשר למצוא לכך סיבות שונות ומגוונות, החל מכך שהיום יש ציפיות אחרות ממערכת יחסים, היום לכל אחד מבן או בת הזוג יש חלומות ושאיפות אישיות ואלה לא תמיד באים ביחד עם מה שהצד השני שואף וחולם עליו, היום נכנסים אל תוך המערכת הזוגית היבטים שונים, כמו למשל קריירה, לימודים, עצמאות, חופש, דברים שבעבר פשוט דיברו והתעסקו בהם. צריך לומר, שהיום הרבה אנשים מסתכלים על מערכת יחסים בצורה פחות "נוקשה" ממה שהיה בעבר, ולכן הם גם לא מפחדים להתגרש.

עם כל זה, גירושים זה לא דבר פשוט, זה לא דבר נעים. אף אחד לא רוצה לדעת שמערכת יחסים שהוא בנה לאורך זמן והשקיע בה לא מעט, התרסקה. אף אחד לא רוצה גם למצוא את עצמו לבד בגיל כזה או אחר. אחת כמה וכמה, אף הורה לא רוצה לדעת שהילד שלו יחיה בין הורים גרושים. זה לא פשוט ולא נעים לאף ילד.

מאחר וגירושים זה עניין מורכב, בעזרת מדריך לגירושין תדעו כיצד לנהל את זה, מהתחלה ועד הסוף. צריך לומר, אפשר להתגרש בצורה ידידותית ונעימה. יש לא מעט זוגות שנשארים בקשר טוב גם אחרי הגירושים. בין אם זה בשביל הילדים, בין אם זה מתוך הבנה שזה הדבר הנכון עבורם, זה חוסך כעסים, חוסך מתחים, וכן זה יכול לנבוע מסיבה אחרת, מאוד פשוטה, הם פשוט חברים טובים למרות שהם לא הצליחו לשמור על הקשר הזוגי שלהם.
מצד שני, כמובן שאפשר להתגרש בצורה מאוד לא נעימה, מאוד קשה ומסובכת. זה יכול להגיע לריבים מאוד משמעותיים, לבתי משפט וכדומה. יש לקחת בחשבון, קודם כל את ההשפעה של גירושים כאלה על הילדים, אך גם על בני הזוג וכן על היבטים שונים בחיים, בין אם זה ההיבט הכלכלי או היבטים אחרים.

איך מתגרשים בצורה נכונה

בשביל להתגרש בצורה נכונה, רצוי מאוד להגיע להסכמות בין בני הזוג. בין אם זה הסכמות לגבי כל מה שקשור לילדים, הסכמי ראיה, משמורת, מזונות וכדומה. כמו כן יש להגיע להסכם מסודר לגבי מזונות לאישה וכמובן חלוקת רכוש. מה שיכול לעזור כאן, זה הסכם ממון מוקדם או הסכמה כלכלית על חלוקה שווה לגמרי. שוב, אם בני הזוג נשארים בקשר טוב, אם בני הזוג יכולים לשוחח אחד עם השני, בלי כעס ובלי טינה, אין ספק שזה יכול לעזור.

כל דבר שלא מגיעים לגביו להסכמה, אפשר לפנות לתהליך של גישור, במהלכו שני הצדדים יושבים עם מגשר או מגשרת ומגיעים דרכה להסכמות שונות. זאת על מנת להימנע מהליך משפטי. כאן חשוב להדגיש, שהמדינה מעודדת היום תהליכי גישור, בשביל להימנע מהליכים משפטיים ממושכים ויקרים.

רצוי מאוד, עבור שני הצדדים, להיפגש עם עורך דין (כל אחד מטעמו), לפני שמגיעים להסכמות כאלה ואחרות, ולו בשביל לדעת מה התנאים, מה הזכויות של כל אחד וכן, איך יוצרים תהליך נכון וטוב. זה לא אומר שצריך לערב עורכי דין לאורך כל התהליך, אך כן רצוי שההסכם בסופו של דבר ינוסח על ידם, וכן שיקבל תוקף משפטי.