ייעוץ סביבתי – כיצד זה מתבצע בפועל

שירות של ייעוץ סביבתי

פעמים רבות אנחנו שומעים על פרויקטים שלא קיבלו אישור לצאת לפועל או שאינם מתקדמים, כתוצאה מכך שהם עלולים לגרום נזק סביבתי וכל עוד הם לא יישנו את ייעודם או את דרך פעולתם, הרי שלא יהיה ניתן להמשיך בהם. 

אחד הדרכים להימנע ממצב כזה, מצב שמעכב את התהליך וגורם להפסד כספי לכל מי שלוקח חלק בפרויקט או כל מי שאמור ליהנות ממנו, זה להשתמש באנשי מקצוע שמתמחים בנושא של איכות הסביבה ויכולים לייעץ מה מותר לעשות ומה אסור, מה אפשר ומה אי אפשר. 

זו הסיבה שחברות רבות בתחומים שונים, נוהגות לעבוד היום עם חברות ומשרדים שמספקים שירות ייעוץ סביבתי. מדובר על אנשי מקצוע, שמכירים את כל ההיבטים הנדרשים באיכות הסביבה, בין אם זה אומר הגנה על איכות הקרקע, הגנה על איכות המים, איכות האוויר ועוד, והם יכולים להציע פתרונות אפקטיביים כיצד להימנע מבעיות שעלולות לצוץ ומנגד, פתרונות אפקטיביים כיצד לבצע את התהליך בצורה נכונה ומושכלת. 

לפני שנסביר כיצד זה מתבצע, חשוב להדגיש שאותם יועצים, הם למעשה גם נאמני הסביבה, כלומר הם אמורים לשרת את האינטרס של הסביבה מתוך כוונה שישמרו עליה, וכן במובנים רבים הם נאמני הציבור, למרות שהוא לא שכר אותם והוא לא משלם להם. שכן, אם אמורים לוודא שהסביבה תישמר ולא תינזק, בסופו של דבר, זה אינטרס הציבור. 

כיצד זה מתבצע בפועל

כאמור, על מנת שהפרויקט יצליח, לפחות בהיבט הזה, הרי שהייעוץ חייב להתבצע כבר בשלבי התכנון הראשונים ובוודאי שהיועץ צריך ללוות את הפרויקט לאורך כל הדרך. הסיבה שהייעוץ חייב להתחיל כבר בשלבי התכנון הראשונים היא, שאם הוא יצא לפועל לפני שהיועץ מצטרף, הרי שייתכן מאוד שכל מה שקשור לאיכות הסביבה, פשוט לא יילקח בחשבון, וזה יכול לפגום בהתקדמות הפרויקט. 

תהליך הייעוץ יתבצע לאחר שהיועץ יבצע את כל הבדיקות הנדרשות מצידו, בהתאם לנתונים ולתוצאות הוא יקבל, אז הוא יוכל להציע מה נכון לעשות, במידה ויש צורך, ועל האחראים בפרויקט מוטלת האחריות לבצע זאת.