זכיינות

זכיינות

פתיחת עסק בתחום זכיינות הוא הליך די מורכב שעולה לא מעט כסף. למשל, דמי הזיכיון שהם למעשה התמורה של שימוש במותג, במידע עסקי, שיטות התפעול של העסק, השיווק ועוד. גם העלויות וההקמה של הסניף שהוא חלק מרשת ידועה ומצליחה, מחיר הרישיונות כגון רישיון העסק ועד לתשלום של תמלוגים לחברה המזכה. ברוב המקרים, התמלוגים ישולמו לרשת, כאשר שאר התשלומים יתחלקו בין נותני השירות כגון: ספקים, בעלי הנכס שממנו משכירים את החנות או מיקום העסק ועוד.

יש לקחת בחשבון את ההוצאות כאשר אדם חושב על עסק השייך לתחום הזכיינות. ההוצאות השונות והרבות, כוללות את ההוצאות ההתחלתיות וההוצאות המתמשכות של פעילות העסק. כמו למשל: דמי הזיכיון שיש לשלם בכל חודש לרשת המזכה, רכישת הציוד הדרוש, תשלום אגרות כגון הקמת חברה, ארנונה, שילוט, דמי תיווך, תשלום על עלויות הקמה, רכישת מלאי לבית העסק, עלויות ההכשרה המקצועית של הזכיין, עלות ההדרכה של צוות הניהול בעסק, תשלום תמלוגים חודשיים לרשת המזכה, שכ"ט של רואה חשבון, יועץ שילווה את העסק לפחות לתקופת הפעילות הראשונה, ביטוחים שונים, עורך דין מטעמו של הזכיין,שיפקח על  ההתנהלות החוזה שיצטרך לקרוא ולאשר.

זכיינות – מודל מוביל ומשגשג בישראל

היום, ענף זכיינות, הפך להיות מודל מוביל ומשגשג. קיימות גם רשתות בינלאומיות שהגיעו לארץ, התרחבו ומחפשות זכיינים. יש לקבל ייעוץ וליווי בתחום וכן, ייעוץ משפטי של עו"ד המומחה בתחום זה, על מנת שיוכל לסייע לזכיין בפתרונות פרטניים ומיוחדים לכל הנושא המשפטי והמסחרי כאחד.

השלב המכריע לפני רכישת זכיינות מרשת מוכרת

השלב החשוב ביותר ברכישת זכיינות, הינו חתימת החוזה בין החברה המזכה לזכיין. זהו למעשה ההליך הסופי של המשא ומתן, כאשר כל אחד מהצדדים, ימצא את הדרך הנכונה והמשתלמת ביותר עבורו  החוזה, הו זה שיהווה את ההתנהלות העתידית של מי שחתומים עליו ולכן, גיבוש חוזה זה, חייב להיות הוגן, כזה שיבהיר נכון את הזכויות והחובות של כל אחד מהצדדים המקושרים בחוזה זה. מומלץ להיות מלווה ע"י עו"ד המתמחה בדיני חוזים ותחום הזכיינות בפרט, מה שיקנה לזכיין ביטחון רב יותר כאשר הוא פותח עסק כזכיין.