מתנות לעובדים

ניהול ארגון הוא אינו עניין של מה בכך. עסקים עמלים רבות על מנת לשפר את התנהלות בית העסק, להפוך אותה לרווחית יותר ולשמור על הישגיות והתקדמות מתמדת. כיום יותר מתמיד, ידוע כי דאגה לעובדים משמעותה השקעה בארגון. באמצעות השקעה בארגון, העובדים חשים שייכים יותר, מפתחים תחושת הזדהות עם ערכי הארגון, מתחברים אל הקולגות שלהם במקום העבודה, מפתחים תחושת אהדה ומוכנים לתרום יותר מעצמם לטובת הארגון.

במילים אחרות, ניתן לומר כי טובת הארגון היא טובת העובד ולהיפך. אם בעבר הנטייה העיקרית הייתה להתמיר את צרכי העובד לטובת צרכי הארגון, הרי שבשנים האחרונות הארגונים הבינלאומיים כולם מבינים כי הלכה למעשה, השקעה בעובד היא בין הדברים החשובים ביותר שעל ארגון לשמור במשך ההתנהלות היומיומית שלו. אחד האמצעים המקובלים ביותר לכך היא הענקת מתנות לעובדים.

מתנות לעובדים משמרות ומייצרות יתרונות רבים ומגוונים לארגון. כך, למשל, מתנות בחגים או בכל מאורע משמעותי אחר, כאשר אחד העובדים מתחתן או חוגג אירוע חשוב, הן אמצעי להבעת חשיבות העובד בעיני הארגון וביטוי ההערכה כלפיו, שלא באמצעות המשכורת. המשכורת היא האמצעי המתגמל את העובד ישירות על ההשקעה שלו במקום העבודה, ואולם מתנה הניתנת לו ללא תמורה היא בעצם אמירה שמשמעותה: "אתה חשוב לארגון".

כאשר עובד חש שהוא חשוב לארגון, הוא ירצה יותר להשקיע מעצמו ויחוש שייכות גבוהה יותר לערכי הארגון, כמו גם הזדהות ורצון להיות חלק. המתנות הניתנות לעובדים משדרות לעובדים האחרים כי מדובר במקום עבודה שטוב לעבוד בו, שכן ההנהלה מייחסת חשיבות לעובדים ומשקיעה בהם מחשבה. 

מתנות בהתאמה אישית

כיום ארגונים רבים מחזיקים מחלקות מיוחדות שזהו תפקידן – השקעה בעובדים וניהול כוח האדם של הארגון. ההשקעה בעובדים מחזקת את הארגון ואת תחושת הגאווה שחשים העובדים המשתייכים לארגון ורואים את עצמם חלק מההצלחה שלו. כשהעובדים עצמם חשים מועצמים ורוצים להשקיע יותר מעצמם  – העובדים האחרים ניזונים מהדוגמה החיובית והתרבות הארגונית משתנה ומקבלת היבט חיובי ותורם יותר. למעשה, הכל מתחיל מההנהלה. כאשר ההנהלה דואגת לתת מעצמה ולחשוב על העובד – גם העובדים ישיבו באותו המטבע.