איך בוחרים עורך דין פלילי?

איך בוחרים עורך דין פלילי

בניגוד לסברה הרווחת, מרבית הפונים לקבלת שירות מטעם עורך דין פלילי הם אינם עבריינים המוכרים למשטרה, כי אם אנשים נורמטיביים לחלוטין אשר ביצעו בחירות מוטעות, לקחו מסלולים הרפתקניים או פשוט נקלעו לתוך סיטואציות מורכבות.

א' ערך מסיבה בביתו בה הוא וחבריו צרכו את סם המריחואנה. וודאי שהוא לא שיער כי תלונה של שכניו על רעש מדירתו תוביל לכך שהשוטרים יאספו בביתו למעלה מ-15 גרם מריחואנה, ראיות מספקות בשביל חשד בסחר בסמים. ד' לא העלה בדעתו כאשר יצא מביתו בבוקר, שבתוך שעות ספורות יהיה מעורב בתאונת דרכים בה אדם נהרג, והנה הוא עתה מצוי בחקירה במשטרה.

אפקט הלחץ

רבים נוטים לבחור בעורכי דין מוכרים ומפורסמים, וזאת מפאת קוצר הזמן והצורך המידי באיש מקצוע שיגן עליהם ויבטיח את עתידם כאזרחים שומרי חוק. למרבה הצער, אותו אפקט הלחץ שנובע מן הצורך בהגנה ראויה, גורם לעתים לבחירה שגויה.

כאשר בוחרים בעורך דין פלילי, יש לקחת בחשבון מספר פרמטרים מרכזיים אשר יועילו הרבה יותר מאשר פרסום הרזומה של עורך הדין או מספר השנים שבמהלכן הוא עוסק בתחום.

התמחות נקודתית

עורכי דין מפורסמים, לרוב מתפרסמים בתיקים מסוימים. האם בהכרח עורך דין שהתפרסם ונודע ביכולתו לטפל בתיקי סמים מורכבים, יוכל גם לטפל באותה הנשימה בתיק הסובב סביב תאונת דרכים קטלנית? מרבית הסיכויים שלא, ומרבית הסיכויים שעל אף ששמו יוצא לפניו, הרי שאין הוא שונה בהרבה מעורכי דין המקבילים אליו, זאת למעט המחיר. על כן, חשוב לחפש אחר עורך דין המתמחה באופן נקודתי בתחום הפלילי בו אתם חשודים.

זמינות מידית

משרד עורכי דין? או שמא עורך דין המספק את שירותיו באופן עצמאי? לרוב מוטב לבחור במשרדי בוטיק קטנים אשר יכולים לספק זמינות מלאה לאורך כל שעות היממה. בניגוד לעורכי דין מוכרים מפירמות גדולות, הרי שעו"ד ממשרדים קטנים יכולים לספק זמינות גבוהה ומענה מידי לכל בעיה. זכרו שכאשר העתיד שלכם מוטל על הכף, וודאי שתרצו לבחור בעורך דין שיאפשר לכם ליהנות מזמינות גבוהה ומידית.

אקט מכירתי? או אמירת האמת?

זכרו תמיד את הנתון הבא: בישראל אחוז ההרשעות עומד על 99%. עם נתון זה, וודאי שכל עורך דין המבטיח לכם הרים וגבעות, איננו מפעיל את שיקול דעתו המקצועי, והוא עורך אקט מכירתי ותו לא. באם עורך דינכם מבטיח לכם שתזוכו מן התיק, הרי שראו בכך כנורה אדומה. מטרתו של איש מקצוע היא לשקף ללקוח את תמונת המצב המלאה והאמתית. באם לא זכיתם לכנות בשלב הראשון, מי מבטיח שאכן תיהנו מכנות מקצועית בהמשך הדרך.

הקפידו לבסס את בחירתכם על פרמטרים אלו, ונסו גם להסתמך על תחושת הבטן שלכם. האם השיחה הראשונית העלתה בקרבכם חששות? או שמא חשתם שאתם בידיים בטוחות? בעזרת הפרמטרים הללו, תוכלו לוודא שאכן תיקכם מטופל כראוי עם אסטרטגיה משפטית נכונה.