חברה לתכנון כבישים – כיצד בוחרים את החברה הנכונה

חברה לתכנון כבישים

אחד הדברים הכי חשובים, הכי משמעותיים שכל רשות מקומית, אזורית וכן הממשלה עצמה דרך משרד התחבורה, עושות למען האזרח, הוא בניית כבישים עירוניים ובינעירוניים, על פי הצורך ועל פי התנאים בשטחים.

תכנון כבישים הוא חלק מהותי בעבודה של כל ממשלה ורשות מקומית, שכן המטרה של אותם כבישים היא לאפשר ניידות טובה, בטוחה ומהירה יותר ממקום למקום. ישנם מקרים שהכבישים נדרשים על מנת לפתוח עורקי תחבורה במקומות שאין בהם דרכי תחבורה פתוחים, וישנם מקרים שיש צורך לפתח בהם כבישים על מנת לשפר את איכות התחבורה במקום.

מי שאחראית על התהליך בפועל, בשטח, היא חברה לתכנון כבישים. זו חברה שנשכרת על ידי הגורמים השונים, במטרה שזו תתכנן עבורם את הכביש בתוואי שנקבע על ידי הצוות המקצועי. במקרים רבם, צוות של החברה מעורב גם בתהליך התכנון של התוואי, זאת על מנת שלא יווצר מצב לפיו החברה תתחיל לעבוד על תכנון כביש בפועל במקום שאי אפשר לעשות את זה, או לחילופין, תתכנן כביש ואז יתברר שצריך לשנות את התוואי, מסיבות כאלה ואחרות, לפני שזה יגיע לשלב הביצוע בשטח.

לפני שבוחרים חברה לצורך תכנון כבישים, צריך להבין כיצד בכלל מפתחים כבישים. זה אומנם מאוד מורכב, מאחר וצריך להתייחס להרבה מאוד היבטים, בקצרה נדגיש שיש להתייחס לצרכים שלשמו מפתחים את הכביש, יש להתייחס לצפי של כמות המכוניות אשר אמורה לעבור במקום, כמובן שיש להתייחס לתוואי עצמו מבחינה הנדסית, מבחינה בטיחותית, גובה השטח ועוד, וכן יש להתייחס לשאלה כיצד הכביש יתחבר אל כבישים אחרים, בצורה בטוחה ונוחה. אם יש צורך, אז צריך לבחון את השפעות הכביש על הסביבה (למשל, אם מדובר בכביש ראשי, כיצד הוא משפיע על הבתים מסביב).

איך בוחרים חברה לתכנון כבישים

נקודת המוצא היא הניסיון שעומד לרשות החברה והפרויקטים שהיא ביצעה בעברה. יש לבחון שאכן מדובר בפרויקטים בסדר גודל דומה, פחות או יותר, ושאכן יש לה את כל הכלים הנדרשים, כלים מקצועיים ואחרים בשביל לבצע את הפרויקט כמו שצריך.

נקודה אחרת שצריך להתייחס אליה היא, מה החברה מציעה לנו. אילו תוכניות היא מציעה, ועד כמה התוכניות שלה מתאימות למציאות בשטח ולצרכים שלנו בכלל. אנחנו צריכים לבחון זאת גם על פי ההיבט המקצועי, ההיבט של תנאי השטח וכן על פי ההיבט הכלכלי, האם זה אפשרי מבחינתנו.

נקודה נוספת, אנחנו צריכים לבחון האם החברה תוכל לעמוד בלוח הזמנים, האם היא תוכל לסיים את הפרויקט כפי שסיכמנו איתה, וכמובן האם אנחנו יכולים להיות בטוחים שאכן התהליך יושלם בצורה מקצועית כמו שאנחנו מצפים וליהנות מכביש שאכן ישרת את הנהגים והנוסעים, כפי שאנחנו מעוניינים לספק להם, הן מבחינה בטיחותית והן מבחינות אחרות.