הלוואות בערבות המדינה – מה זה ולמי זה מיועד

הלוואות בערבות המדינה

כפי שאנחנו יודעים, כשאנחנו מבקשים לקחת הלוואה מהבנק, הרי שהוא מחייב אותנו להביא ערבויות ובטחונות, כך אם חס וחלילה לא נוכל להחזיר לבנק את ההלוואה, אזי שהבנק יוכל להשתמש בערבויות והביטחונות.

בדרך כלל נהוג לקחת את זה דרך גורמים פרטיים, גורם צד ג', שאיננו מעורב בהלוואה, איננו מקבל חלק ממנה אך מוכן לערוב עבורנו, כך שאם יידרש, הרי שהוא ישלם את ההלוואה במקומנו. מן הסתם, הבנק מוודא שיש לו את היכולות לכך.

השאלה הנשאלת היא מה עושים במקרים של עסקים. במקרים פרטיים זה ברור, משתמשים בערבויות של גורמים פרטיים, עסקים עובדים בצורה אחרת, בוודאי לאור זה שהם נדרשים לקחת הלוואות אחרות, הלוואות שמיועדות לצורך פתיחה ושימור העסק, מה עוד שיש למדינה אינטרס מובהק שאותם עסקים יפעלו ולכן היא רוצה לעזור להם לקבל הלוואות בתנאים שונים, גם אם מדובר בתנאים שעל פניו נראים מורכבים ומסובכים עבורם.

הפתרון שהמדינה יצרה הן הלוואות בערבות המדינה. הרעיון הוא, שהמדינה מוכנה להיות ערבה להלוואה שאנחנו לוקחים, וכך אם חס וחלילה אנחנו לא יכולים להחזיר אותה, היא זו שתחזיר לבנק את הכסף.

לפני שנסביר איך זה עובד, צריך לומר שהלוואות כאלה ניתנות במקרים מסוימים, בין אם זה לצורך גיוס כספים, ביטול חובות, אי עמידה בפירעון הלוואות קודמות, ובראש ובראשונה במטרה לגייס אשראי, כלומר, לספק לעסק אורך נשימה שיאפשר לו לפעול בצורה טובה, כך הוא יוכל לייצר, כך הוא יוכל להעסיק עובדים. דבר שבסופו של דבר, הוא האינטרס של המדינה.

איך זה עובד בפועל?

בשביל לקבל הלוואות בערבות המדינה, יש לפנות אל גורמים מוסכמים, קרי גורמים ממשלתיים שמיועדים לעזור לעסקים קטנים ובינוניים (הם קהל היעד העיקרי עבור אותן הלוואות), יש להגיש בקשה להלוואה, בקשה לערבות, יש להסביר במה מדובר, ובמידה ואותם גורמים מאשרים את הערבות, הרי שיש לפנות אל הבנק או גורם אחר שעובד עם אותם גורמים, במטרה לקבל מהם את ההלוואה ההכרחית, תחת ערבות המדינה.

מן הסתם, יש לבחון היטב מה תנאי ההלוואה ומה תנאי הערבות, האם עומדים בתנאי הסף שמיועדים לצורך כך. ניתן להיעזר לשם כך באנשי מקצוע שילוו את התהליך ויוכלו לעזור בכל שלב ושלב.

צריך להדגיש, בשביל לקבל הלוואה בתנאים טובים, הרי שיש לאפיין נכון את הצרכים של העסק מחד ואת היכולות שלו מאידך. אחרת אנחנו לא נוכל לקבל הלוואה בצורה אופטימאלית, ונצטרך להתמודד אם לא מעט קשיים בדרך.

לכן, חשוב מאוד לבדוק מה בדיוק אנחנו צריכים, מה אנחנו רוצים לעשות עם הכסף ולשם מה אנחנו מעוניינים לקחת הלוואה. בצורה כזו, יהיה לנו הרבה יותר קל לנצל נכון את הכסף ולדעת איך לעבוד איתו בפועל.